Wzrost polskich firm technologicznych, powód do dumy, czy niekoniecznie?

Wzrost polskich firm technologicznych, powód do dumy, czy niekoniecznie?

Wzrost polskich firm technologicznych, powód do dumy, czy niekoniecznie?

by 16 listopada 2015

Deloitte Technology Fast 50 to jeden z największych rankingów, w którym sklasyfikowano aż pięćdziesiąt spółek najszybciej zwiększających swoje przychody na terenie Europy Środkowej. To w nim znalazło się aż 12 polskich przedsiębiorstw zaawansowanych technologicznie, co stanowi najlepszy wynik w regionie. Niestety i tak wypadają one niezwykle blado na tle konkurencji, o zdecydowanie mniejszym rozmiarze. Kim są te firmy i na których miejscach się uplasowały?

Zdecydowany lider na polskim rynku – zajmujący drugie miejsce w rankingu – firma SkyCash Poland, która w latach 2011-2014 uzyskała wzrost przychodów o 1665 procent. To przedsiębiorstwo utworzone w Warszawie w 2009 roku. Sama spółka zajmuje się rozliczeniami płatności mobilnych oraz prowadzeniem systemu autoryzacji.

Piąte miejsce w rankingu zajęła firma o nazwie Netguru, która działa na terenie Poznania od 2008 roku. Jej działania to przede wszystkim tworzenie stron internetowych i aplikacji mobilnych, jak również  dostarczanie odpowiednich rozwiązań w nowoczesnym sektorze e-commerce. Spółka nie bez powodu uplasowała się tak wysoko, jej przyrost przychodów wyniósł bowiem 1004 procent.

Traffic Trends zajmuje 10 miejsce w prezentowanym rankingu, gdyż jej wzrost przychodów wyniósł prawie 825 procent. To nowoczesna agencja marketingu internetowego, która została założona cztery lata temu w Poznaniu. Jej głównym obszarem działań jest pozycjonowanie sklepów internetowych.

Dziewiętnaste miejsce w pięćdziesięciomiejscowym rankingu zajęło przedsiębiorstwo o nazwie ITMAGINATION, notujące ponad 530 procent wzrostu przychodu. Warszawska firma informatyczna działa od 2008 roku i zajmuje się przede wszystkim analityką biznesową oraz dostarczaniem nowoczesnym, indywidulanych oprogramowań.

11 Bits Studios to nowoczesny producent gier komputerowych, który w ostatnich latach zanotował wzrost przychodów o 479 procent. Jest twórcą między innymi popularnej gry „This War of Mine”, zyskującej sympatię oraz wiele prestiżowych nagród na arenie międzynarodowej. Producent uplasował się na dwudziestym trzecim miejscu najbardziej zaawansowanych przedsiębiorstw pod względem rozwoju technologicznego.

Z kolei trzydzieste siódme miejsce zajmuje Professional Services, firma działająca na rynku od 2011 roku. Jej przychód wyniósł prawie 332 procent. To przedsiębiorstwo realizujące projekty dla swoich klientów z branży rachunkowości, prawa oraz z zakresu kontrolingu finansowego, używając do tego najlepszych narzędzi.

Nie jest żadnym zaskoczeniem obecność firmy Comperia.pl na trzydziestym ósmym miejscu. To jedna z najlepszych i pierwszych porównywarek produktów telekomunikacyjnych i finansowych. Od ponad czterech lat spółka jest notowana na NewConnect.

i-Systems jest nowoczesną firmą, która w ostatnich latach uzyskała wzrost przychodów o 300 procent. Dało to możliwość uplasowania się na trzydziestym dziewiątym miejscu w rankingu Deloitte Technology Fast. Spółka powstała w 2009 roku w Gliwicach  i tworzy innowacyjne produkty, takie jak oprogramowania dla sektora e-commerce.

Vercom, działający na rynku od 2007 roku uplasował się na czterdziestym trzecim miejscu. To rozwiązanie warszawskie, zajmujące się przede wszystkim tworzeniem rozwiązań w modelu SaaS, czyli traktowaniu oprogramowania jako usługi.

GetResponse to spółka obecnie działająca na terenie Polski, Kanady czy też USA. Jej powstanie miało miejsce w 1999 roku. Od tego momentu firma dostarcza narzędzi do e-mail marketingu. Na chwilę obecną, z jej usług skorzystało już blisko 350 tys. klientów na całym świecie. Firma zajęła czterdzieste piąte miejsce, uzyskując wzrost przychodów o 268 procent.

Miejsce czterdzieste ósme należy do InPhotech – warszawskiej firmie, rozpoczynającej swoją działalność już w roku 2010. Uzyskała wzrost przychodów o 250 procent. Co ważniejsze, przedsiębiorstwo zajmuje się projektami badawczo-rozwojowymi, specjalizując się w tworzeniu patentów i  prototypów do przemysłowych zastosowań.

Z kolei na przedostatnim miejscu w rankingu znalazło się przedsiębiorstwo o nazwie CDRiA Pipeline Services , które powstało już w 1998 roku. Firma jest zdecydowanie polskim liderem w logistyce naftowej. Uzyskała wzrost przychodu o 244 procent.

Sam ranking został stworzony aby sprawdzić, które spółki technologiczne, w ciągu ostatnich trzech lat od 2011 roku najszybciej zwiększyły swoje przychody. Zainteresowanie dotyczyło tych firm, których dochód przekraczał 50- tys. euro rocznie. Mowa tu przede wszystkim o przedsiębiorstwach zajmujących się tworzeniem autorskich technologii albo też ponoszącym spore nakłady na prace badawczo-rozwojowe. Na samej górze listy znalazła się czeska firma Simplity. I choć w rankingu znajduje się dużo polskich spółek, nie jest to wynik nadzwyczajny. Na liście znalazły się bowiem zdecydowanie mniejsze spółki odnotowujące wyższe i lepsze rezultaty. W tym roku większość z wymienionych firm to twórcy oprogramowania, tworzący ponad połowę całego zestawienia.

 

 

 

 

Related Oprogramowanie Articles

Similar Posts From Oprogramowanie Category