Projektowanie magazynów
Magazyn to kluczowy element działalności dużych przedsiębiorstw, choć coraz więcej małych firm decyduje się na posiadanie takiego pomieszczenia. Projektowanie magazynów wymaga jednak szczegółowej wiedzy i doświadczenia, gdyż zła organizacja przestrzeni w znaczący sposób wpływa na obniżenie funkcjonowania firmy. Nowoczesne zarządzanie opiera się na doskonałej logistyce oraz przechowywaniu różnorodnych materiałów sprzedawanych Klientom.

Od czego zacząć?
Decydując się na założenie nowego magazynu należy wziąć pod uwagę cały szereg procesów oraz informacji dotyczących działalności danego przedsiębiorstwa. Podstawą jest zatem identyfikacja potrzeb, określenie ilości potrzebnego asortymentu, jego rotację oraz możliwości czy oczekiwania związane z konkretną działalnością firmy. To podstawowe elementy, bez których powstająca przestrzeń nie ma racji bytu we współczesnym świecie. Oczywiście obecność nowoczesnych technologii sporo ułatwia, jednak bez określenia pewnych standardów ciężko jest mówić o właściwej logistyce i realizacji zamówień. Posiadając szczegółowe informację można zwrócić się o pomoc do profesjonalistów, dla których zaprojektowanie magazynu nie będzie żadnym problemem. Liczy się bowiem efektywność oraz zgodność z właściwym zagospodarowaniem przestrzeni pod przepływ materiałów.
Asortyment i jego liczba jako kluczowa kwestia.
Pozycje asortymentowe ( w wielu przypadkach także kody towarów) stanowią wszystkie produkty, które realnie znajdują się na stanie danego pomieszczenia. Aby zatem określić jaką przestrzeń potrzebują, należy znać ich ilość. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie bowiem sprawy z faktu, iż zbyt duża powierzchnia może w znaczący sposób utrudnić realizację zamówień. Podczas aranżacji danego magazynu należy uwzględnić czas potrzebny do skompletowania niezbędnych zleceń Jeśli odległości pomiędzy poszczególnymi towarami będą zbyt duże, realizacja zamówienia staje się wydłużona i chaotyczna.


Analiza rozwoju przedsiębiorstwa.
Aby dobrze przygotować się do wyboru konkretnego magazynu należy również wziąć pod uwagę obecny stan paletowy. Nie zawsze bowiem podwojenie miejsca jest opcją ułatwiającą poruszanie się po nim. Co ważniejsze, rozwój firmy (albo jego założenie) ma kluczowy wpływ przy wyborze powierzchni. Szybka częstotliwość zwiększania asortymentu doprowadza do braku miejsca i problemów z przechowywaniem towarów. Dlatego już na etapie projektu warto zastanowić się, jaką liczbę produktów może osiągnąć przedsiębiorstwo za rok, dwa czy nawet pięć lat. Oczywiście w takich analizach należy zachować umiar, gdyż zbyt duża powierzchnia magazynowa względem posiadanych towarów również stanowi problem logistyczny.
Plac przeładunkowy istotnym elementem projektu.
Wspomniany wyżej plac przeładunkowy jest kluczowym ogniwem w infrastrukturze logistycznej. To na nim odbywają się bowiem załadunki i rozładunki poszczególnych towarów, które wjeżdżają i wyjeżdżają z magazynu. W uwzględnianiu odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni przed budynkiem należy wziąć pod uwagę właściwe rozmieszczenie doków, którego celem jest minimalizacja czasu oraz kosztów związanych z przepływem towarów. Zdecydowanie łatwiejsze bowiem jest manewrowanie wypełnioną ciężarówką na placu przeładunkowym, niż przemieszczanie się z poszczególnymi paletami wewnątrz budynku. Inną kwestią jest fakt, iż podczas tworzenia takiego projektu należy oprzeć się także na wielkości magazynu. Przedsiębiorstwa mniejsze zwykle korzystają z doków złączonych, gdzie rozładunek i załadunek jest w tym samym miejscu. W przypadku potężnych firm lepiej zdecydować się na rozłączenie doków, by nie tworzyć niepotrzebnych przestojów czy problemów. Korzystanie ze wsparcia specjalistów w dziedzinie projektowania magazynów jest istotne, gdyż pozwala uwzględnić na etapie tworzenia magazynu także całą sieć urządzeń magazynowych, na których opiera się logistyka.

Działania Planowni.pl w zakresie projektowania powierzchni magazynowych.
Wybór odpowiednich rozwiązań nie należy do łatwych. Profesjonaliści z Planowni są doświadczonymi specjalistami, którzy z łatwością i niezwykłą precyzją stworzą idealny projekt. Wszystko rozpoczyna się od wizyty u Klienta a także dokonaniu konkretnych, szczegółowych pomiarów, niezbędnych do dalszych działań. Na tym etapie przeprowadzana jest również rozmowa dotycząca firmy, jej specyfiki, planowanego asortymentu oraz realizacji zamówień. Te, jak i inne, wyżej wspominane szczegóły pozwalają, bowiem na właściwą i indywidualną aranżację. Po wstępnej rozmowie rozpoczynają się prace nad projektem, który następnie prezentowany jest Klientowi. Omówienie poprawek, wprowadzenie zmian czy dodanie pewnych pomysłów jest kolejnym krokiem we współpracy z Planownią. Po drugiej rozmowie przychodzi bowiem czas na tworzenie właściwego projektu, dostępnego w dwóch różnorodnych wersjach (oczywiście do ponownego wglądu i akceptacji Klienta). Taki model działania jest korzystny dla obu stron. Umożliwia bowiem dokładne określenie priorytetów, potrzeb oraz działalności danego przedsiębiorstwa, dzięki którym można stworzyć prawdziwie dopasowaną koncepcję. To zadowolenie, funkcjonalność a także klucz do sukcesu firmy, chcącej wyróżniać się szybkością w realizacji zamówień.
Galeria projektowanie magazynów
Zapraszamy do zapoznania się z naszą galerią projektów magazynów klikając na guzik „Zobacz galerię”.

No Comments so far
Jump into a conversationNo Comments Yet!
You can be the one to start a conversation.Only registered users can comment.