Projektowanie hoteli

We współczesnych czasach projektowanie wnętrz staje się niemalże sztuką. Obecność różnorodnych możliwości sprawia, iż aranżacja poszczególnych pomieszczeń jest przyjemną formą wyrażania własnych myśli. Takie działania wymagają jednak pewnej wiedzy, rozumienia poszczególnych potrzeb i oczekiwań Klientów, a także umiejętności dobierania konkretnych propozycji względem siebie.  Nie inaczej jest podczas projektowania hotelu, miejsca wyjątkowego ze względu na swoje przeznaczenie. Aby przyciągało gości musi stanowić rozwiązania funkcjonalne, praktyczne i przyjemne dla oka. Nie jest jednak łatwo zaprojektować coś, co będzie stanowiło jedną spójność i elegancję, przy maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Tym bardziej, iż istnieją pewne standardy i wymogi, utrudniające to zadanie.

Recepcja, jako wizytówka danego miejsca.

Współczesne trendy sprawiają, iż coraz rzadziej recepcja przypomina surową poczekalnie. Nowoczesne hotele angażują bowiem specjalistów, tworzących przestrzeń spersonalizowaną. Nie tylko ze względu na Klientów i gości odwiedzających dany hotel, ale również po to, by wyróżnić się na tle konkurencji. Coraz częściej więc właściciele takich obiektów korzystają z usług profesjonalistów, którzy znają się na rzeczy. Ich obecność pozwala bowiem na aranżację przestrzeni o indywidualnym ale funkcjonalnym charakterze.

Projektowanie recepcji musi mieć sens. Obecna moda sprawia, iż w większości nowoczesnych hoteli coraz częściej stawia się na minimalizm i prostotę. Tyle, że zamiast starych wytartych foteli znajdują się nowoczesne krzesła, zapewniające komfort i możliwość relaksu czy pracy. Wybór i ustawienie mebli w holu wejściowym ma znaczenie nie tylko na sam wystrój ale i swobodę, jaką będą odczuwać Klienci. Wielu specjalistów uważa, iż na wygląd danego pomieszczenia decydujący wpływ ma barwa. Przy prostych aranżacjach idealnie sprawdzają się kolory jasne, ciepłe, uprzyjemniające, nawet największy korytarz. Prawdą jest również fakt, iż współcześnie odbiega się nieco od klasycznych, wielkich recepcji, w których wiało chłodem i pustką. Teraz stawia się na rozwiązania jak najbardziej zbliżone warunkom domowym. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się również zastosowanie współczesnego eklektyzmu, czyli połączenia wielu styli i koncepcji. O ile, wnętrze urządzone w dobrym guście zachwyca i może realnie uatrakcyjnić dany hotel, o tyle źle dobrane pomysły kończą się zwykle ogromną katastrofą.

Projekt hoteli (w zależności od powierzchni) powinien dawać miejsce, w którym goście mogą swobodnie odpocząć i poczekać przed czy w trakcie rejestracji. Współczesne recepcje zakładają zwykle również specjalną powierzchnię, w której Klienci mogą swobodnie popracować czy spotkać się w celach biznesowych. Warto jednak zwrócić uwagę aby hol hotelowy był możliwie jasny i przestrzenny, by nie stwarzać uczucia przytłoczenia. Właśnie te cechy powinien wziąć pod uwagę projektant.

Sala bankietowa jako istotna przestrzeń w nowoczesnym hotelu.

Sala bankietowa umożliwia organizację przyjęć okolicznościowych nie tylko dla osób prywatnych ale również spotkań firmowych, podnoszących rangę danego hotelu. To miejsce eleganckie, urządzone w estetycznym stylu.

Wygląd takiej przestrzeni powinien być dostosowany do standardu całego hotelu. Jeśli jest on ekskluzywny, również sala bankietowa powinna stwarzać możliwość spotkań w eleganckim, stylowym miejscu. W zależności od powierzchni dobrze stworzyć możliwość dowolnego ustawiania stołów, dzięki któremu zróżnicowani goście mogą wybrać właściwą dla ich oczekiwań koncepcję. Coraz częściej we współczesnych hotelach pojawia się także kącik dla dzieci, czyli specjalnie wydzielona, bezpieczna przestrzeń, dzięki której dorośli mogą zająć czymś swoje pociechy. Zwykle projekt sali bankietowej zakłada aranżację w jasnych tonacjach, przyjemnych dla oka. Jeśli ilość okien nie jest wystarczająca, bądź sama przestrzeń jest duża istotnym elementem staje się właściwe, ciepłe oświetlenie, dające możliwość operowania światłem. Najlepiej, jakby jego usytuowanie pozwalało na rozgraniczenie światła górnego od bocznego.

Współczesne sale bankietowe urządzane są w stylu całego hotelu. Rok 2015 to zdecydowanie rozwiązanie stołów okrągłych, przy których goście sadzani są w określonych grupach. Dobrze jednak mieć w zanadrzu także klasyczne prostokątne rozwiązania, sprawdzające się w przypadkach służbowych imprez czy eleganckich uroczystości. Nie należy przy tym zapominać o istotnych dodatkach, podkreślających rangę danego wydarzenia oraz sprawiających, iż goście będą czuć się wyjątkowo dobrze. Aranżacja sali bankietowej choć wydaje się pozornie łatwa nie należy do najprostszych. Musi stanowić bowiem koncepcję spójną z całym hotelem a jednocześnie odmienną od konkurencji, przybywającej z każdym rokiem. Najlepsi projektanci potrafią jednak stworzyć przestrzeń funkcjonalną a przy tym niezwykle efektowną, wpływającą na prestiż i popularność danego obiektu publicznego.

Największe wyzwanie- projekt pokoju hotelowego.

Pokój hotelowy – niemalże najważniejsze miejsce, dające możliwość odpoczynku a także pracy gościom z różnych stron kraju i zagranicy. Jego aranżacja wymaga więc nie tylko niezwykłej kreatywności ale także znajomości standardów i wymogów czy oczekiwań Klientów. Współczesna moda na inspirujące aranżacje nie tylko przestrzeni wspólnych, ale przede wszystkim pokoi hotelowych sprawia, iż proponowane rozwiązania zdecydowanie różnią się od siebie. Według najnowszych badań to właśnie wygląd pokoju zachęca bądź odpycha od wizyty w danym hotelu.

Współczesne wzornictwo powoduje, iż trendy uwidaczniane w hotelach to mieszanka różnorodnych styli, wykończeń i dodatków, z których większość opiera się na lekkiej nucie żartu i ironii. W zależności od standardu miejsca, urządzenie pokoju hotelowego niesie za sobą sporo możliwości, pozwalając na skuteczne wyróżnienie się na tle konkurencji.

Choć moda na eklektyczny barok jest jeszcze niszą w Polsce, w wielu miejscach na całym świecie to właśnie ona zyskuje największą popularność. Wnętrza urządzone z przesadnym przepychem, zdobione bogatymi materiałami o różnorodnych formach i stylach pozwalają na oderwanie się od monotonnej rzeczywistości. Jaskrawe kolory i ich odważne połączenia wciąż jednak cechują niskich standardów hostele, chociaż współcześni projektanci wnętrz coraz bardziej wzorują się na zachodniej modzie.

Światowy design w aranżacji wnętrz to powrót do lat 50. i 60, opierający się na stylu vintage. Projekty w takim wydaniu cechują się starodawnymi urządzeniami i meblami, które za sprawą współczesnej mody są oznaką elegancji i bogactwa. Polskie hotele bazują jednak na nowoczesnych koncepcjach, które tylko w niewielkim stopniu wykorzystują olschoolowe elementy. Należy jednak pamiętać, iż projekty o mocno zarysowanych, współczesnych trendach, co prawda mogą przynieść efekt „wow” na obecnym rynku, jednak na przestrzeni lat staną się wystrojem przestarzałym. Najlepszym rozwiązaniem jest więc nowatorskie połączenie nowoczesności z klasycyzmem, który jest ponadczasowy.

Pokój hotelowy musi być jednak nie tylko estetyczny i elegancki, przede wszystkim należy więc zadbać o jego funkcjonalność. Choć coraz częściej spotkać można wyraźne rozgraniczenie grupy docelowej gości (np. hotel rodzinny czy też rozwiązanie nastawione na biznesmenów) każda przestrzeń powinna dawać możliwość zarówno pracy, jak i odpoczynku. Aranżacja pokoju zwykle odbywa się przy pomocy stonowanych, delikatnych, jasnych barw, które w przypadku małych pomieszczeń dają wrażenie przestrzeni. W takich sytuacjach największą siłą jest obecność mebli praktycznych i tylko tych, które są niezbędne.

Profesjonalna aranżacja wnętrza hotelowego pokoju to także właściwe rozmieszczenie gniazdek i oświetlenia, stanowiącego bazę w wieczornym przesiadywaniu. Warto więc zadbać o lampę dającą ogólne, przyjemne i ciepłe światło oraz dodatkowe formy oświetlenia bocznego. Kreatywni projektanci wnętrz nie zapomną również o wykorzystaniu estetycznych materiałów, zapewniających trwałość i długie użytkowanie. Istotnym elementem takich projektów jest także ergonomia, umożliwiające swobodne poruszanie się nawet w niewielkich przestrzeniach.

Planownia.pl idealnym rozwiązaniem współczesnego hotelu.

Bazując na specjalistycznej wiedzy, latach doświadczenia oraz kreatywności i współczesnych trendach, specjaliści z Planowni tworzą wnętrza niebanalne, dające możliwość wyróżnienia się na konkurencyjnym rynku. Każdy projekt opiera się na licznych rozmowach z Klientem, dopasowaniu do jego oczekiwań oraz tworzeniu koncepcji spójnych pod względem praktyczności i elegancji.

Jak wygląda projektowanie w naszym wykonaniu?

Pierwszym krokiem jest przyjazd projektantów do Klienta. To etap zapoznania się z możliwościami danego budynku czy też planami oraz ustalenie podstawowych oczekiwań pokładanych w firmie.

Kolejnym procesem jest szczegółowe, przemyślane wykonanie odpowiednich szkiców i projektów technicznych, mających na uwadze propozycje Klienta jak i standardy czy przepisy obowiązujące w polskim prawie. Tu istotna jest również prezentacja wstępnych założeń właścicielowi a także wprowadzanie ewentualnych uwag.

Następny etap to przyjemne projekty i wizualizacje, umożliwiające przedstawienie koncepcji w bardziej „namacalnej” formie, dzięki czemu każdy Zleceniodawca może przekonać się jak w przyszłości będzie wyglądał konkretny projekt. Oczywiście podczas tego kroku Klient ma możliwość dokonania kolejnych poprawek oraz omówienia istotnych kwestii z projektantami.

Po zatwierdzeniu wszelkich koncepcji i wprowadzeniu zmian następuje realizacja ostatecznego projektu, stawiającego daną aranżację na etapie końcowym. Tu pojawia się wykonanie danego zlecenia, stanowiącego pierwszy krok do sukcesu. Oczywiście na każdym etapie powyższych działań Klient ma kontakt z Planownią, która z największą rzetelnością odpowiada na nurtujące pytania czy wątpliwości.

Galeria projektowanie hoteli

Zapraszamy do zapoznania się z naszą galerią projektów hoteli klikając na guzik  „Zobacz galerię”.

No Comments so far

Jump into a conversation

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Only registered users can comment.